Latvijas skolas soma

 

 

 

Sākot ar 2018. gada 1.septembri  Rīgas 54. vidusskolā tiek īstenota iniciatīva “Latvijas Skolas soma”.

    Programma „Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem. Tās mērķis ir nodrošināt katram mūsu valsts skolēnam iespēju vismaz vienu reizi mācību semestra laikā apmeklēt norises, kas saistītas ar mācību un audzināšanas darba saturu un dod iespēju klātienē iepazīt Latviju mākslas un kultūras norisēs (skatuves mākslā, mūzikā, vizuālajā mākslā, literatūrā, dejā, arhitektūrā, dizainā un kino), tai skaitā izzināt Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecības, Latvijas kultūrainavu, kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, vēsturisko mantojumu un radošās industrijas. 

 

Pasākums koncertlekcija “Lačplēsa dienā”

11. novembrī, Lāčplēša dienā, Rīgas Baltmuižas pamatskolas vecāko klašu skolēni noskatījās audiovizuālu koncertlekciju “Lāčplēša dienā”. To radījuši pazīstamie jaunās paaudzes mūziķi – dziedātāja Rūta Dūduma-Ķirse un komponists Jānis Ķirsis.
Koncertlekcija ir izglītojošs, muzikāls stāsts par Latvijas vēstures notikumiem Lāčplēša dienā, kas tiek svinēta, atceroties un godinot visus, kuri izcīnījuši neatkarīgu Latvijas valsti.

Programmā skanēja fragmenti no Zigmāra Liepiņa rokoperas “Lāčplēsis”, mūzika no kino filmām: «Rīgas sargi», «Baigā vasara», «Nameja gredzens», «Vella kalpi» un «Pūt, vējiņi”, kā arī citu latviešu komponistu radītā patriotiskā mūzika, bet koncertlekcijas muzikālo vēstījumu papildināja vēsturiski fotouzņēmumi, video fragmenti, kā arī skolēniem sagatavotas darba lapas, kuras skolēni aizpildīja pēc koncertlekcijas noskatīšanās.

 

Latvijas skolas soma koordinatore M. Čerepenko

 

SUNĪTIS UN KAĶĪTE — jautra izrāde bērniem

TEĀTRIS UN ES

Š. g. 14. oktobrī Rīgas Baltmuižas pamatskolas 1. – 4. klašu projekta Latvijas skolas soma ietvaros noskatījās izrādi bērniem, kurā izrādes varoņi, Sunītis un Kaķīte, aktīvi iesaistīja skatītājus izrādes notikumos. Sunītis un Kaķīte ir īsti draugi, kuru dzīve ir  piedzīvojumu un blēņu pilna. Viņu kopīgie darbi un nedarbi bieži vien noved pie dažādām domstarpībām, kuru risināšanā un draudzīgu padomu piedāvāšanā interaktīvi iesaistās arī skatītāji.

Kopā ar bērniem Sunītis un Kaķīte cenšas noskaidrot: Kas ir kārtība un kam tā ir vajadzīga? Kāpēc ir jāmācās? Un kas ir īsta draudzība? Izrādē Sunītis un Kaķīte spēlē dažādas spēlēs, sacenšas savā starpā un kopā ar bērniem spēlē teātri.

Latvijas skolas soma koordinators Marija Čerepenko

 

 

 

 

 

Vecrīgas objektus iepazīst 5. un 6. klases skolēni

08.10.2021. projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros — izzinošā nodarbībā – pastaigā pa Vecrīgu piedalījās 5. un 6. klases skolēni. Skolēni ar lielu interesi iesaistījās ceļojumā pa Vecrīgas ielām, interaktīvi staigājot no viena vēsturiskā objekta uz citu. Skolēni divu stundu laikā ieraudzīja Doma baznīcu, Melngalvju namu, Kaķu namu, Pulvera torni, “Trīs brāļus” un citas vēsturiskas vietas

Skolēniem patika Vecrīgas iepazīšana tiešsaistes režīmā ar pilsētvides spēles elementiem klašu komandās.

LSS koordinators Marija Čerepenko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rīgas Baltmuižas pamatskola turpina piedalīties projektā

Rīgas Baltmuižas pamatskola turpina piedalīties projektā “Latvijas skolas soma”. 14., 17. septembrī 7. – 9. klašu skolēnu iepazīšanās ar Vecrīgas pilsētvidi tika organizēta ar spēles elementiem klašu komandās. Pastaigu kvests vai izzinošas nodarbības pastaiga Vecrīgā: klašu komandas, atbildot uz jautājumiem, izmantojot IT tehnoloģijas, iepazina Vecrīgas ēkas, arhitektūru.

Vecrīgā klašu komandas izpildīja komandu uzdevumus patstāvīgi.  Katra komanda saņēma aploksni ar uzdevumu un aizgāja pa norādīto maršrutu. Foto atskaiti vajadzēja izsūtīt gidam – “Prima Tour” direktoram, kulturologam
Aleksejam Lukjančikovam.

Pasākums notika saistībā ar “Skola 2030”: Latvijas un pasaules vēsture; sociālās zinības; sports un veselība; vizuālā māksla; kultūras pamati; datorika.

LSS koordinators Marija Čerepenko

 

 

 

 

 

Animācijas filmu programma.

Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” ietvaros nedēļas laikā no 17. līdz 21.maijam skolas 1. un 3.klašu skolēni kopā ar latviešu valodas skolotāju V.Merklu un 1.klases audzinātāju L.Makarovu noskatījās Latvijas animācijas filmu programmu. Programmā Zelta Pavasaris ir iekļautas sekojošas filmiņas: Grieķijas dārgumi (Animācijas Brigādes leļļu filmiņa); Rezgalības 2 (Animācijas Brigādes leļļu filmiņa); Pavasaris Vārnu ielā (studijaAtom Art), Hugo un viņa neticamie piedzīvojumi (studija Rija), Putnubūris (Animācijas Brigādes leļļu filmiņa).

Skolēniem bija dots uzdevums izvēlēties kādas animācijas filmas varoni un uzzīmēt to. Pēc programmas noskatīšanās daudzi skolēni iesūtīja savus zīmējumus.

Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” koordinators I.Vorobjova

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Animācijas filmu programma.

Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” ietvaros skolas 1.,2.,3.,4. un 5.klašu skolēni kopā ar latviešu valodas skolotāju M.Uldrihu noskatījās Latvijas animācijas filmu programmu. Programmā Zelta Pavasaris ir iekļautas sekojošas filmiņas: Grieķijas dārgumi (Animācijas Brigādes leļļu filmiņa); Rezgalības 2 (Animācijas Brigādes leļļu filmiņa); Pavasaris Vārnu ielā (studijaAtom Art), Hugo un viņa neticamie piedzīvojumi (studija Rija), Putnubūris (Animācijas Brigādes leļļu filmiņa).

Skolēniem bija dots uzdevums izvēlēties kādas animācijas filmas varoni un uzzīmēt to. Pēc programmas noskatīšanās daudzi skolēni iesūtīja savus zīmējumus.

Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” koordinators I.Vorobjova

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teātra ,,Goda teātris” izrāde ,,#Bezfiltra”

Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” ietvaros 8. un 9. klašu skolēni 7.maijā noskatījās izrādi ,,#Bezfiltra”.

Izrāde apvieno tādas mūsdienu aktualitātes kā deju filmēšanu “TikTok” aplikācijā, satura veidošanu “YouTube” kanālam un bezatkritumu dzīvesveida tendences. Skolēni varēja vērot draudzību, kuru pārbauda atšķirīgie uzskati, dzīves pieredze un statuss sabiedrībā. Vai sociālo tīklu popularitāte var izjaukt draudzību? Uz šo jautājumu tiks atbildēts izrādē. Izrādes autors ir Klāvs Knuts Sukurs, režisors – Kaspars Gods. Izrādē piedalās aktieri Edgars Ozoliņš un Rolands Beķeris.

Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” koordinators I.Vorobjova

Muzikāli izklaidējoša koncertlekcija ,,Ceļojums apkārt pasaulei. Pasaka par Sprīdīti

6. un 7. maijā Rīgas 54.vidusskolas 6. un 7.klašu skolēni iniciatīvas Latvijas skolas soma ietvaros noskatījās muzikāli izklaidējošu koncertlekciju ,,Ceļojums apkārt pasaulei. Pasaka par Sprīdīti” par Latvijas vēsturi Pasaules vēstures kontekstā.

 «Ceļojums apkārt pasaulei. Pasaka par Sprīdīti»  ir atraktīva koncertprogramma – izglītojoši izklaidējošs digitāls «muzikāls raidījums», kurā uz skatuves ar klausītājiem satiekas divi talantīgi mūziķi —  somu izcelsmes latvietis Marko Ojala, kas ir akordeona un ģitāras virtuozs, lai kopā ar apburošo dziedātāju Rūtu Dūdumu parādītu, kas ir mūsdienu versija «pasakai par Sprīdīti». Tas ir ceļojums apkārt pasaulei, sastopot dažādu valstu kultūru un to saikni ar Latvijas vēsturi. Caur vizuāli krāšņo un muzikāli bagātīgo programmu un atraktīvo it visā, talantīgie mūziķi skolēniem ļāva uzzināt par Latvijas vēstures  nozīmi Pasaules ģeogrāfijas un vēstures kontekstā, tā ļaujot labāk izprast dažādu valstu valodas, kultūras, kā arī ļaut iepazīt Latvijas kultūras un vēstures lomu pasaulē.

Starp citiem skaņdarbiem, programmā skanēja ukraiņu, somu, zviedru tautas mūzika, kā arī latviešu tautas dziesmas un latviešu komponistu dziesmas ( Imants Kalniņš, Jānis Lūsēns, Zigmārs Liepiņš u.c.)

Nobeigumā skolēni aizpildīja darba lapas atbildot uz jautājumiem par dzirdēto.

Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” koordinators I.Vorobjova

Darba lapa

Koncertlekcija “Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija” .

Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma “ ietvaros un Latvijas svētkiem tuvojoties 28.04.2021. skolas vidusskolēni noklausījās muzikālu stāstu par Latvijas nesenās vēstures notikumiem – Trešo atmodu, Dziesmoto revolūciju un Latvijas neatkarības atjaunošanu, kā arī iepazinās ar mūzikas klātbūtnes nozīmi vēsturiskos notikumos. Programmā iekļautas nozīmīgākās un simboliskākās atmodas laika dziesmas, kas savijas ar stāstu par to, kā notika Latvijas neatkarības atgūšana. Skanēja Zigmāra Liepiņa, Imanta Kalniņa, Raimonda Paula un Jura Kulakova radītā mūzika. Koncertstāstu papildināja gan vēsturiski kino kadri, gan īpaši veidoti videomateriāli. Programma ir interaktīva, skolēniem bija iespēja gan uzzināt ko jaunu, gan parādīt savas zināšanas. Koncertlekcijas beigās skolēniem tika piedāvāti uzdevumi par dzirdēto un redzēto.

LSS koordinators I.Vorobjova

Uzdevumu piemērs

 

 

 

 

 

,,Āraišu ezerpils. Jautājumu tikpat, cik atbilžu”

21.aprīlī 6.a klases skolēniem iniciatīvas Latvijas skolas soma ietvaros notika nodarbība “Āraišu ezerpils. Jautājumu tikpat, cik atbilžu” , ko piedāvā Āraišu ezerpils Arheoloģiskais parks. Nodarbībā bija iespēja virtuālā veidā uzzināt vairāk par dzelzs laikmeta cilvēku ikdienu ezerpilī (8./9.–10. gs.). Tā papildina vēstures, latviešu valodas, sociālo zinību un citu mācību priekšmetu apguvi. Nodarbības vadmotīvs ir jautājums. Arheologa Jāņa Apala ievērojamie atklājumi sākās ar jautājuma uzdošanu “Vai iespējams, ka teikās par lidojošiem ezeriem slēpjas patiesība?” Tāpat arī skolēniem nodarbības sākumā jācenšas noformulēt atbildi uz jautājumu: “Ko es vēlos uzzināt šajā nodarbībā?” Nodarbības gaitā kopīgi tika noskaidrotas atbildes uz vairākiem jautājumiem:

Kā atklāja ezerpilis?

Kur Latvijā tās atrodamas?

Kas un kad tās apdzīvoja?

Kāda bija ikdienas dzīve ezerpilī – ēkas, nodarbošanās, ēdiens, apģērbs?

Ko nozīmē tādi vārdi kā vadzis, klons, sietava, kājauts un citi?

Cik ilgi ezerpilis pastāvēja un kāpēc tās vairs netika apdzīvotas?

Nodarbības otrajā daļā skolēni savas zināšanas pārbauda, piedaloties viktorīnā platformā kahoot.it. Noslēgumā skolēni tiek aicināti uzdot savu jautājumu kādam no klasesbiedriem un novērtēt nodarbību un savu dalību tajā. Pēc nodarbības norises skolotāja saņēma kahoot.it spēles rezultātus, kur detalizēti redzams katra skolēna sniegums.

LSS koordinators I.Vorobjova

Pasākums «Latvijas skolas soma»

Šā gada laikā no 2. līdz 8. februārim, Rīgas 54.vidusskolas 6. – 12. klašu skolēniem bija iespēja iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” ietvaros iepazīties ar maestro Raimonda Paula daiļradi. Skolēni noskatījās un noklausījās (attālināti) koncertlekciju, kas bija veltīta komponista 85.dzimšanas dienai. Pasākuma laika skolēni aizpildīja darba lapas, atbildot uz piedāvātajiem jautājumiem.

Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” koordinators I.Vorobjova

Darba lapu piemēri: 1, 2, 3

 

Pasākums ,,Iepazīsti stikla mākslu”

12.11.2020 Rīgas 54.vidusskolā notika pasākums projekta ,,Latvijas skolas soma” ietvaros. Uz skolu atbrauca Studijas ,,Glass point” mākslinieces, kas nodarbojas ar stikla mākslu.

5.a, 6.a un 6.b klašu skolēniem pastāstīja par stikla izstrādājumu veidošanu, slaveniem Latvijas stikla māksliniekiem un stikla izstrādājumu daudzveidīgu pielietošanu.

Pēc nelielas prezentācijas par to, kā darboties ar stiklu, skolēni un skolotāji varēja paši izveidot savus stikla rotājumus, kurus pēc speciālas apstrādes Studijas krāsnī varēs saņemt katrs, kas piedalījās šīsdienas pasākumā. Gan skolēni, gan skolotāji aizrautīgi darbojās stikla rotājumu izgatavošanā un ar nepacietību gaidīs sava darba rezultātus.

 

Vecrīgas pētnieks

12.oktobrī Rīgas 54.vidusskolas 12.klases skolēni piedalījās pasākumā ,,Vecrīgas pētnieks” iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” ietvaros. Skolēni tika sadalīti nelielās komandās un katra komanda saņēma uzdevumus, kurus vajadzēja veikt divu stundu laikā, izmantojot savas zināšanas un IT tehnoloģijas. Skolēniem bija jāatrod dažādus aprakstītos objektus Vecrīgā, jānofotografē vai jāuzņem īsu video par dotajiem objektiem un jāaizsūta pasākuma organizatoram noteiktajā laikā, tāpēc bija nepieciešama visu skolēnu aktīva līdzdalība. Atrodot visus objektus, skolēni aizpildīja darba lapas. Tās tika nodotas pasākuma organizatoram, kas izvertēs atbildes un atbrauks uz skolu, lai apbalvotu komandas, kas vislabāk tika galā ar uzdevumiem par mūsu pilsētu. Pasākuma beigās skoleni pateicās firmas ,,Prima tour” darbiniekam par interesantu pasākumu. Iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” koordinators I.Vorobjova

 

 

 

 

 

 

7.oktobrī Rīgas 54.vidusskolā viesojās Latvijas leļļu teātra aktieru grupa ar izrādi ,,Īkstīte” iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma” ietvaros.

1. – 4. klašu skolēni noskatījās izrādi ar lielu interesi, pārdzīvoja un priecājās kopā ar izrādes varoņiem. Visiem zināmā pasaka atdzīvojās uz skatuves. Aktieru sniegums bija ļoti iespaidīgs. Pēc izrādes sākumskolas skolēni dalījās iespaidiem un pateicās aktieriem.

Iniciatīvas Latvijas skolas soma koordinators I.Vorobjova